Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DOŻYNKI 2018

Utworzono dnia 19.09.2018

 

 " Pracy rolnika błogosław, Boże!

 

Siły mu daj, gdy pod siew orze,

 

I pod plon przyszły gdy ziarno sieje

 

Wlewaj weń wiarę, wlej nadzieję"

 

 

 

DOŻYNKI 2018

W minioną niedzielę w Amfiteatrze pod Grojcem odbyło się "Święto Plonów" pod honorowym patronatem Wojewody Śląskiego. Uroczystości rozpoczął przemarsz korowodu, tworzonego przez reprezentantów gmin pod kopułę amfiteatru, gdzie odprawiona została Msza Święta dziękczynna za tegoroczne żniwa i plony. Obrzędy sprawował nasz rodak z Gilowic ks. Biskup senior Tadeusz Rakoczy. Na uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych również obecny był Wójt Gminy Gilowice pan Leszek Frasunek oraz Przewodniczący Rady Gminy Gilowice pan Ireneusz Jędrysek wraz z Radnymi, a także Radny Powiatowy Zbigniew Gąsiorek. Tradycyjnie zorganizowany został konkurs "wieńców dożynkowych". Naszą Gminę reprezentował Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Rychwałdu w składzie pani przewodnicząca Maria Grzegorzek oraz Danuta Knap i Krystyna Satława, które otrzymało wyróżnienie w tym konkursie. Przygotowane przez nasze Panie napoje i nalewki zapewniły im I miejsce w Przeglądzie Potraw Regionalnych pn. „ Próbowacka Jodła Beskidzkiego”, który ma na celu promowanie dań regionalnych typowych dla Żywieczczyzny i uchronienie ich od zapomnienia. Ponadto panie z Kół z całego powiatu i województwa oraz twórcy ludowi przygotowali wystawę rolniczą, a na stoiskach degustację swoich popisowych smakołyków. Stoły uginały się od ilości przygotowanych potraw. Można było skosztować prażuchów, bigosu, chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, pasztetów, ciast drożdżowych, serników, konfitur, serów i wielu innych pysznych potraw i słodkich, kolorowych naleweczek. Tegoroczne Święto Plonów połączone zostało z Dniami Powiatu oraz Świętem Miodu, w ramach którego odbyło się wręczenie nagród w konkursie na Pasiekę Roku 2018. Z Gilowic listy gratulacyjne oraz specjalną nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Gilowice i Radę Gminy otrzymał pan Antoni Wnętrzak. Pszczelarze prezentowali również na swych stoiskach wyroby pszczelarskie, a nie zabrakło także degustacji różnych gatunków miodu, w szczególności przy Beskidzkim Międzygminnym Kole Pszczelarzy z siedzibą w Gilowicach.

Część artystyczną uświetniły liczne występy zespołów, a gwiazda wieczoru BACIARY w góralskich rytmach poderwali publiczność do tańca i wspólnego śpiewania.

Dawne powiedzenie naszych babć i dziadków […] „na chleb trzeba ciężko pracować”, niewiarygodnie odzwierciedla prawdę o trudnej, mozolnej i często niedocenianej pracy rolnika, której to plony są błogosławieństwem dla naszych współczesnych stołów, na których oby nigdy nie zabrakło chleba.

GOK Gilowice

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny